fallback

Андрей Ковачев: Скандално е, че малко хора четат документите за ТПТИ

В споразумението трябва да залегнат по-високите стандарти от двете страни на Атлантика, заяви евродепутатът

10:38 | 03.05.16 г. 38

Скандално е, че малко хора четат публикуваните документи за преговорите между ЕС и САЩ по споразумението за свободна търговия (Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции – ТПТИ, TTIP). Това каза пред БНР  евродепутатът Андрей Ковачев.

Припомняме, че преди дни „Грийнпийс“ оповести документи от преговорите, а в отговор Европейската комисия декларира, че няма да бъде занижено равнището на защита на потребителите. 

Повечето документи са на сайта на Главна дирекция „Търговия“ и са преведени на всички езици на ЕС, заяви Ковачев. На въпрос дали изнесената от „Грийнпийс“ информация е част от вече договорени глави, или пък това са позиции, които не са финализирани, той потвърди, че това са позициите на ЕС и САЩ.

„На ЕС позициите са ясни, защото се публикуват на страницата на ГД „Търговия“. Там регулярно се публикуват нови теми, свързани с преговорния процес“, каза евродепутатът и посочи, че миналата седмица в САЩ е бил проведен 13-ият кръг от преговорите.

„Това, което беше показано от Грийнпийс, не е финално споразумение, а позицията на САЩ, която в никакъв случай ЕС няма да приеме в такъв вид. Европейският парламент е изразил позиция, че няма да приеме текст, който застрашава по какъвто и да било начин сигурността за европейските граждани“, каза той.

Андрей Ковачев отрече в Евросъюза да има някаква тайнственост около преговорите. „Не е нещо ново това, че САЩ имат различно мнение за ГМО например. Позицията на ЕС е прозрачна“, настоя той.

Той припомни, че има текстове с ограничен достъп и за тях е нужен специален режим на прочитане. По думите му след като текстовете бъдат изчистени в хода на преговорите, подлежат на демократичния вот в ЕП и в парламентите на страните-членки.

При изготвянето на споразумението трябва да се вземат по-високите стандарти от двете страни на Атлантика, защото не във всички области стандартите на ЕС са по-високи, както се твърди, смята Андрей Ковачев.

Той допълни, че Европейският парламент иска промени по предложения механизъм за уреждане на споровете инвеститор – държава.

„Не само споделяме недоверието към целите зад този договор, но от 2011 година се опитваме да получим становищата на българските управляващи, националните и европейските депутати, за съжаление безуспешно. Малко от евродепутатите заявиха какво е становището им спрямо текстовете“, каза пред БНР Ваня Григорова от „Солидарна България“.

„Грийнпийс“ не казва, че това са финални текстове. Организацията казва, че ЕС още не е приел исканията на САЩ, но те нито са оспорени, нито по тях е направено насрещно предложение. Ето това е смущаващото. Как бихме могли да бъдем спокойни, когато на порции започват да се потвърждават всичките ни опасения отпреди две години, заяви тя.

„След като едната страна – САЩ – не отстъпва почти по никоя от точките, които са поставени за цел от ЕК, и въпреки това продължават да получават отстъпки, не можем да бъдем спокойни“, допълни тя.

Ваня Григорова коментира, че мандатът за водене на преговори е публикуван година и половина след като е подписан, след протести и милиони събрани подписи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:07 | 13.09.22 г.
fallback